VIT028H3U600C000
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
VITA62 28V 600W PS PARALLELABLE
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VIT028H3U600C000 PDF
Type Description
Series:VITA® 62 (600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):45V
Number of Outputs:3
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:3.3V
Voltage - Output 3:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):40A, 20A, 30A
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:500 V
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:87.5%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.63" L x 3.94" W x 0.95" H (168.5mm x 100.0mm x 24.1mm)