TEP 75-2415WI-CM
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 77W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEP 75-2415WI-CM PDF
Type Description
Series:TEP 75WICM (75W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.2A
Power (Watts):77W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:87%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.35" L x 2.40" W x 1.10" H (85.1mm x 61.0mm x 27.9mm)