CHB100W-48S12-CM
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
ISOLATED DC/DC CONVERTERS DC-DC
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CHB100W-48S12-CM PDF
Type Description
Series:CHB100W (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.3A
Power (Watts):100W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:87.5%
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)