DCM3714VD2H53E0C01
Description
DC/DC CONVERTER 48V 500W
DataSheet
DCM3714VD2H53E0C01 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):400V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10.42A
Power (Watts):500W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93.4%
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.1mm x 35.5mm x 9.3mm)