DCM3414V50M26C2T01
Description
DC/DC CONVERTER 24V 320W
DataSheet
DCM3414V50M26C2T01 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (320W)
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):16V
Voltage - Input (Max):50V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13.33A
Power (Watts):320W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:90.7%
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.38" L x 1.40" W x 0.37" H (85.9mm x 35.5mm x 9.3mm)