DCM3414V50M17C2C01
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 15V 320W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DCM3414V50M17C2C01 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (320W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):16V
Voltage - Input (Max):50V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):21.33A
Power (Watts):320W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:92.2%
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.38" L x 1.40" W x 0.37" H (85.9mm x 35.5mm x 9.3mm)