DCM3714VD2H26F0C01
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 600W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DCM3714VD2H26F0C01 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (600W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):420V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):600W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93%
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.1mm x 35.5mm x 9.3mm)