DCM3714VD2J13D0T01
Description
DC/DC CONVERTER 12V 400W
DataSheet
DCM3714VD2J13D0T01 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (400W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):400V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):33.3A
Power (Watts):400W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93.2%
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.1mm x 35.5mm x 9.3mm)