CPC14B24P
DataSheet
CPC14B24P PDF
Type Description
Series:CPC (168W)
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):14A
Power (Watts):168W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.50" L x 2.50" W x 1.50" H (88.9mm x 63.5mm x 38.1mm)