PV200-29B48
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER,200W,48VDC
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PV200-29B48 PDF
Type Description
Series:PV200-29Bxx (200W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):300V
Voltage - Input (Max):1500V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.2A
Power (Watts):202W
Voltage - Isolation:4 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:87%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.47" L x 4.92" W x 1.97" H (215.0mm x 125.0mm x 50.0mm)
Approval Agency:CE, cCSAus
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DC/DC CONVERTER 5V 110W
1010815CH
1010815CH
DC/DC CONVERTER 28V 70W
DDR-120D-12
DDR-120D-12
DC/DC CONVERTER 12V 120W
PV200-29B48
PV200-29B48
DC DC CONVERTER,200W,48VDC
CAB.J05
CAB.J05
CBL ASSY SMA-FAKRA RG174 3.937"