VTD24SC24-O
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
DC-DC ENCLOSED CHASSIS TYPE IN
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VTD24SC24-O PDF
Type Description
Series:VTD-SC-O (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.5A
Power (Watts):108W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:80%
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.87" L x 3.82" W x 2.13" H (200.0mm x 97.0mm x 54.0mm)