DS1200DC-3-005
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1200W
DataSheet
DS1200DC-3-005 PDF
Type Description
Series:DS1200DC (1200W)
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100A
Power (Watts):1200W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:91%
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
Mounting Type:Rack Mount
Size / Dimension:11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Approval Agency:CCC, CE, cUL, EN60950, NEMKO, UL
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DC/DC CONVERTER 24V 480W