BCM3814V60E10A5T02
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 9V 1350W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
BCM3814V60E10A5T02 PDF
Type Description
Series:VI Chip® BCM® (1500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):60V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:9V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):150A
Power (Watts):1350W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:97%
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.76" L x 1.40" W x 0.37" H (95.6mm x 35.5mm x 9.4mm)