DCM3714VD2H31E0T01
Description
DC DC CONVERTER 300V 28V 500W
DataSheet
DCM3714VD2H31E0T01 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):420V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):17.86A
Power (Watts):500W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93.6%
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.3mm x 35.6mm x 9.4mm)