BCM3814V60E15A3T02
Description
DC/DC CONVERTER 13.5V 1755W
DataSheet
BCM3814V60E15A3T02 PDF
Type Description
Series:VI Chip® BCM® (1950W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):60V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:13.5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):130A
Power (Watts):1755W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:97.4%
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.76" L x 1.40" W x 0.37" H (95.6mm x 35.5mm x 9.4mm)