VIT270H3U600C002
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
VITA62 220V-230V 600W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VIT270H3U600C002 PDF
Type Description
Series:VITA® 62 (600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):220V
Voltage - Input (Max):320V
Number of Outputs:6
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:3.3V
Voltage - Output 4:-12V
Current - Output (Max):40A, 30A, 20A, 1A
Power (Watts):600W
Voltage - Isolation:1 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:89%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.63" L x 3.94" W x 0.95" H (168.5mm x 100.0mm x 24.2mm)