CPP20A48
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
VIGOR # :
Description
5V20A 36-75VIN 2X2 CHASSIS MNT
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CPP20A48 PDF
Type Description
Series:CPP (100W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):100W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.00" L x 2.00" W x 1.20" H (50.8mm x 50.8mm x 30.5mm)
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SD-25B-5
SD-25B-5
DC/DC CONVERTER 5V 25W
DC/DC CONVERTER 24V 24W
DC/DC CONV 3.3V 5V 12V -12V 164W