PV150-29B12
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER,120W,12VDC
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PV150-29B12 PDF
Type Description
Series:PV150-29Bxx (150W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):1500V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):120W
Voltage - Isolation:4 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:84%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.07" L x 4.92" W x 1.97" H (205.0mm x 125.0mm x 50.0mm)