PV150-29B24
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER,150W,24VDC
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PV150-29B24 PDF
Type Description
Series:PV150-29Bxx (150W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):1500V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.25A
Power (Watts):150W
Voltage - Isolation:4 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:87%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.61" L x 4.38" W x 1.67" H (168.0mm x 111.2mm x 42.5mm)