DS450DC-3
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 450W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DS450DC-3 PDF
Type Description
Series:DS450DC-3 (450W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Front End
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):37A
Power (Watts):450W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:87%
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
Mounting Type:Rack Mount
Size / Dimension:12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm)