DCM3714VD2H26F0T01
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 600W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DCM3714VD2H26F0T01 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (600W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):420V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):600W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.1mm x 35.5mm x 9.3mm)
Approval Agency:CE
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DC/DC CONVERTER 12V 50W
AM20EW-11005SH22-NZ-STD
AM20EW-11005SH22-NZ-STD
DC/DC CONVERTER 5V 20W
PQDE6W-Q110-S15-DIN
PQDE6W-Q110-S15-DIN
DC-DC ISOLATED 6 W 40~160 VDC IN
DCM3714VD2H26F0T01
DCM3714VD2H26F0T01
DC/DC CONVERTER 24V 600W