WLP225-1003-II
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
LOW PROFILE 1.0IN HEIGHT 2X4 225
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
WLP225-1003-II PDF
Type Description
Series:WLP225 (225W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):120W (225W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Approval Agency:CB, CCC, CE, cUL, NEMKO, UL
Standard Number:62368-1
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
NMP1K2-EKHCHE-00
NMP1K2-EKHCHE-00
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
AC/DC CONV 8V/18V 45W
CX10S-CHGAGD-P-A-DK00000
CX10S-CHGAGD-P-A-DK00000
COOLX POWER SUPPLY
WLP225-1003-II
WLP225-1003-II
CABLE GLAND 5-10MM M20 BRASS
ROTARY TOOL / 120V / FLEXIBLE SH