MVPS600-1S24
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
MEDICAL VERSATILE U-CHANNEL SLOT
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MVPS600-1S24 PDF
Type Description
Series:MVPS600 (600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):17.5A
Power (Watts):420W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4.245 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)