NLP65-9608EJ
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 65W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
NLP65-9608EJ PDF
Type Description
Series:NLP65 (75W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7.5A, 2.2A, 650mA
Power (Watts):65W (75W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:72%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)