LM600-12B15
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
AC DC CONVERTER,600W,15VDC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LM600-12B15 PDF
Type Description
Series:*
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:-
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):40A
Power (Watts):600W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:-
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.52" L x 4.17" W x 1.58" H (267.3mm x 106.0mm x 40.0mm)