NLP65-7620J
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
NLP65-7620J PDF
Type Description
Series:NLP65 (75W)
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Type:Open Frame
Number of Outputs:2
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:24V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7A, 2A
Power (Watts):60W (70W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:72%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)