LCM600L-T-A
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LCM600L-T-A PDF
Type Description
Series:LCM600 (600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Front End
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):52A
Power (Watts):600W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)