LCM300W-T
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
POWER SUPPLY FRONT END 48V 300W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LCM300W-T PDF
Type Description
Series:LCM300 (310W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Front End
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.3A
Power (Watts):310W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.00" L x 4.00" W x 1.61" H (177.8mm x 101.6mm x 41.0mm)