QPDF-100-12
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
QPDF-100-12 PDF
Type Description
Series:QPDF-100 (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.5A
Power (Watts):100W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.64" L x 3.90" W x 1.97" H (194.0mm x 99.0mm x 50.0mm)