DS2000SPE-3
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12.2V 12V 2000W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DS2000SPE-3 PDF
Type Description
Series:DS2000SPE (2000W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Front End
Number of Outputs:2
Voltage - Input:180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12.2V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):163.9A, 3.5A
Power (Watts):2000W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:94%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Standby Output
Mounting Type:Rack Mount
Size / Dimension:7.30" L x 3.40" W x 1.52" H (185.4mm x 86.3mm x 38.5mm)