LCM1000W-T
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LCM1000W-T PDF
Type Description
Series:LCM1000 (1000W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Front End
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20.8A
Power (Watts):1000W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)