PIM60.241
Description
POWER SUPPLY, 60W, 100-240VAC 1P
DataSheet
PIM60.241 PDF
Type Description
Series:PIANO (60W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60W
Applications:Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:91.8%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.58" L x 1.42" W x 3.54" H (91.0mm x 36.0mm x 90.0mm)