AOPS150-5
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AOPS150-5 PDF
Type Description
Series:AOPS150 (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 125 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):30A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:82%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.89" L x 3.20" W x 1.77" H (175.0mm x 81.2mm x 45.0mm)