PFM4414VB6M24D0C00
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 400W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PFM4414VB6M24D0C00 PDF
Type Description
Series:VIA PFM™
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):16.67A
Power (Watts):400W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Features:External Rectification Required, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.35" L x 1.40" W x 0.37" H (110.6mm x 35.5mm x 9.3mm)