LO65-10B12
Description
AC DC CONVERTER,60W, 12VDC
DataSheet
LO65-10B12 PDF
Type Description
Series:LO65-10Bxx (65W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.42A
Power (Watts):65W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)