AOPS1500-48
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1536W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AOPS1500-48 PDF
Type Description
Series:AOPS1500 (1500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):32A
Power (Watts):1536W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:11.02" L x 4.96" W x 3.23" H (280.0mm x 126.0mm x 82.0mm)