AOPS300-3.3
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 182W
DataSheet
AOPS300-3.3 PDF
Type Description
Series:AOPS-300 (300W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 125 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):55A
Power (Watts):182W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:70%
Operating Temperature:-10°C ~ 65°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.58" L x 4.02" W x 2.05" H (192.5mm x 102.0mm x 52.0mm)