LM350-10B48
Description
AC DC CONVERTER,350.4W, 48VDC
DataSheet
LM350-10B48 PDF
Type Description
Series:LM350-10Bxx (350W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7.3A
Power (Watts):350W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:88.5%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Standby Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.47" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)