VPS600-1024
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
VERSATILE 5 X 8.5 X 1.61 600W AC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
VPS600-1024 PDF
Type Description
Series:VPS600 (600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):600W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)