LO65-10B05
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
AC DC CONVERTER,50W, 5VDC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LO65-10B05 PDF
Type Description
Series:LO65-10Bxx (65W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):50W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)