PIC480.241D
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
POWER SUPPLY, 480W, 100-240VAC,
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PIC480.241D PDF
Type Description
Series:PIANO (480W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):480W
Applications:Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:94.2%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:5.00" L x 2.32" W x 4.88" H (127.0mm x 59.0mm x 124.0mm)