MWLT60-3002
Description
MEDICAL 2X4 60W AC/DC V1=5.2 V,
DataSheet
MWLT60-3002 PDF
Type Description
Series:MWLT60 (60W)
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5.2V
Voltage - Output 2:14.6V
Voltage - Output 3:-14.8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8A, 2.5A, 500mA
Power (Watts):86W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:5.7 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)