PVA40-26B12
Description
AC DC CONVERTER,40W,12VDC
DataSheet
PVA40-26B12 PDF
Type Description
Series:PVA40-26Bxx (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:460 ~ 1500 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.4A
Power (Watts):41W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.2 kV
Efficiency:82%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.69" L x 4.13" W x 1.58" H (144.5mm x 105.0mm x 40.0mm)