RWS1000B36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 1008W
DataSheet
RWS1000B36 PDF
Type Description
Series:RWS1000B (1000W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):28A
Power (Watts):1000W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:88%
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.80" L x 5.00" W x 2.48" H (198.0mm x 127.0mm x 63.0mm)