HWS150A12/ME
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HWS150A12/ME PDF
Type Description
Series:HWS/ME (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:88%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 42.0mm x 82.0mm)