ZPSA40-28
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 28V 40W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ZPSA40-28 PDF
Type Description
Series:ZPSA40 (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.43A
Power (Watts):40W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Features:-
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.07" H (101.6mm x 50.8mm x 27.1mm)