ULP180-0058
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
ULTRA LOW PROFILE 0.75IN HEIGHT
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ULP180-0058 PDF
Type Description
Series:ULP180 (180W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:58V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.07A
Power (Watts):120W (180W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.50" W x 0.75" H (101.6mm x 63.5mm x 19.1mm)