MWLT40-3001
Description
MEDICAL 2X4 40W AC/DC V1=5.2 V,
DataSheet
MWLT40-3001 PDF
Type Description
Series:MWLT40 (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5.2V
Voltage - Output 2:24V
Voltage - Output 3:-12.8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A, 1A, 500mA
Power (Watts):62W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:5.7 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)