CS5.241-S1
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DIN RAIL PWR SUPPLY 120W 24V 5A
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CS5.241-S1 PDF
Type Description
Series:DIMENSION C (120W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:100 ~ 120 VAC, 200 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):120W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:90.2%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.61" L x 1.26" W x 4.88" H (117.0mm x 32.0mm x 124.0mm)