AOPS50-09
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 9V 50W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AOPS50-09 PDF
Type Description
Series:AOPS50 (50W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 125 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:9V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.6A
Power (Watts):50W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:81%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.72" L x 3.20" W x 1.24" H (120.0mm x 81.2mm x 31.5mm)